Smalkvilnas burvība un izaicinājums. Jaka "Zemenes un cepumi"

2021-10-21

Īru ražotāja Donegal Yarns ( https://donegalyarns.com/ ) dziju pazīstu un izmantoju savos adījumos jau vairākus gadus. Varu uzslavēt lielisku krāsu izvēli, dzijas vienreizējo, samtaino struktūru adījumā un adījumu ilgmūžību. Varu sevi droši dēvēt par šīs dzijas fanu. Līdz šim biju izmantojusi pārsvarā Soft tweed dziju. Izmēģināju arī Kilcarra biezo tvīdu. Šo dziju esmu ieadījusi praktiski jebkāda veida adījumos - zeķēs, cimdos (arī tamborētos), cepurēs, pirkstaiņos, džemperos. Arī rakstu ziņā tā lieliski der gan rakstainā žakarda adījumiem, gan pīnēm un pat mežģīņrakstiem. Lielisks adījums sanāk, arī vienkārši gludi labiski adot. 

Mohēras tvīdu, kas parādījās jau pagājušgad (iespējams jau vēl senāk), vēl nebiju mēģinājusi. Mohērtvīds ir plānāks par soft tvīdu. Ja soft tvīdu es adu ar 3-3,5mm adatām, tad mohēras tvīdu vienā kārtā jāada ar 2,5mm adatām. Tas ir lielākais šīs dzijas trūkums - ilgs un smalks darbs. Šai dzijai, ja salīdzina ar soft tvīdu ir mazāka slīpā deformācija adījumā. Pēc mazgāšanas arī šī dzija atplaukst un piepilda adījumu, adījums kļūst samtains un parādās arī mohēras pūka, kura nav izteikta, bet tomēr tā ir. 

Šī dzija ir lieliska dubultā salikumā. Adījumu var adīt ar 4,5-5mm adatām un tieši šāds salikums ir lielisks jakām, kardiganiem. Adīsies ātri un adījums būs ļoti skaists un galvenais- valkāsies ilgi un saglabās savu izskatu vairākas sezonas. 

Pirms mazgāšanas
Pirms mazgāšanas
Pēc mazgāšanas
Pēc mazgāšanas

Jaka "Zemenes un cepumi"

Vislabākais veids kā izmēģināt kādu dziju, ir noadīt bērna jaku. Es daru tā bieži un tas parasti atmaksājas, jo bērnu jakai ir nepieciešams salīdzinoši mazs dzijas daudzums (šai jakai iztērēju vien 220g) un maza izmēra jaciņai jāpatērē mazāks laiks darbam. 

Šī jaka ir klasisks reglāns no augšas, ar "mēnestiņu", dubulto malu apdari un kabatām ar slīpo atveri. Jakas siluets ir brīvs, pagarināts un uz leju nedaudz paplatināts stāva daļā. Piedurknes - taisnas, brīvas. 

Jaka sanākusi ļoti viegla, bet ārkārtīgi silta. Jāsaka, manas bažas par kodīgumu nepiepildījās (uz mohēru sastāvā vienmēr skatos ar aizdomām), meita saka, ka pilnīgi nemaz nekož. Bet mājās šobrīd šī jaciņa ir par siltu. Lielisks adījums, ko var pavilkt zem ziemas jakas, jo ir plāns, bet ļoti silts. 

Atgriežoties pie jakas modeļa - uzskatu, ka arī bērniem ir jāizvēlas maksimāli vienkārši adījumu dizaini bez liekām detaļām. Adījumam jābūt pietiekami brīvam, lai bērnam ir ērti kustēties.  Noteikti nedrīkst aizmirst arī par tehnisko konstrukciju kakla izgriezuma daļā - bērnu ķermeņa anatomija visai minimāli atšķiras no pieaugušajiem. Savukārt reglāns no augšas ļaus jums veikt jakas piedurkņu pagarinājumu vai arī papildināt jakas garumu tad, kad bērns būs paaudzies. 

Noslēgumā gribu teikt -šāda neapstrādāta merino vilnas dzija ir lieliska izvēle arī bērnu izstrādājumiem, jo ir krietni mīkstāka par klasisko vietējo smalkvilnu, un tā ir ilgmūžīga, ja runājam par adījumu ekspluatāciju, kas nav mazsvarīgi tieši bērnu adījumos.