Donegal tvīda mazgāšanas specifika

2022-01-30

Tvīda adījumu pirmreizējā un otrreizējā mazgāšanas.

Šeit jūs redzat oriģinālo mazgāšanas instrukciju, ko dod ražotājs, pēc dzijas iegādes.


Donegal yarns Ltd visas ražotās dzijas, kas nonāk pārdošanā, satur noteiktu ražošanas piesūcinājuma līmeni. Angliski to sauc "yarn in oil". Dzijas pavediens, kas šādi piesūcināts ir izturīgs, stabils, to nebojā kaitēkļi (kodes) un arī krāsa ir stabilāka un mazāk pakļaujas izbalošanai.

Es iesaku adīt Donegalu nemazgātu. Tomēr pirms adīšanas, veicot aprēķinus, ir jānoada paraudziņš, kas noteikti iz jāizmazgā un pilnībā jāizžāvē, jo pēc šādas apstrādes adījuma forma ļoti mainās, dzija piepilda adījumu.

Pabeidzot adījumu, to mazgā pēc sekojošas shēmas:

  • Pirmā mazgāšana. To veic diezgan siltā, var pat visai karstā ūdenī. Vismaz 40 grādos, bet var pat līdz 60%. Iemērc adījumu ūdenī bļodā, pievienojot diezgan daudz mazgājamā līdzekļa, pat līdz 10% no adījuma svara. Piemēram, ja jūsu džemperis sver 500 g, tad var pievienot par 50 g mazgājamā līdzekļa. Adījumu iemērc, un patur kādu brīdi šajā ziepūdenī, var nedaudz paspaidīt ar rokām. Nedrīkst celt adījumu no ūdens. Nedrīkst griezt ar rokām un pārlieku staipīt. Šajā mazgāšanas daļā es esmu mēģinājusi dažādus līdzekļus, kā noņemt piesūcinājumu. Vislabāk man patīk veļas ziepes (parastās brūnās) vai trauku mazgājamais līdzeklis. Var izmantot arī matu šampūnu. Patur adījumu kādas 10-15 minūtes šajā ūdenī, kamēr ūdens atdziest. Šajā procesā dzija atdod ne tikai piesūcinājumu, bet arī nedaudz krāsu. Katrai krāsai tas daudzums ir citādāks - tumšākām, piesātinātākām - vairāk. Tālāk izlej vannā vai izlietnē ūdeni kopā ar adījumu un nospiež lieko ūdeni. Es iesaku nedaudz izskalot tīrā ūdenī, lai izskalotu ziepes ar piesūcinājumu un krāsu. Nospiež ūdeni, saliekot adījumu čupiņā un ar rokām spiežot kā švammi ārā. Nedrīkst griezt, celt, tikai izspiest.
  • Otrā mazgāšana. Tagad mazgā vēlreiz ar ierasto mazgājamo līdzekli, kas paredzēts vilnai. Es parasti lietoju Eucalan, bet labi der arī vilnas speciālās ziepes, Sonett un citi vilnas mazgāšanas līdzekļi. Šoreiz lieto mazu daudzumu mazgājamā līdzekļa un mazāk karstu ūdeni. Līdzīgi kā iepriekšējā mazgāšanā, paspaida adījumu ar rokām, to ārā neceļot, neberžot un negriežot. Izlej kopā ar ūdeni izlietnē vai vannā. Nospiež lieko ūdeni ar rokām. Izskalo un nospiež vēlreiz. Ietin dvieļos un izspiež visu lieko mitrumu. Mitru adījumu žāvē uz plakanas virsmas, piedodot tam formu. Šādi mazgā visas turpmākās reizes.
  • Kā redzams ražotāja instrukcijā, var pēc mazgāšanas pievienot mīkstinātāju un pat žāvēt žāvētājā. Tomēr ar lieliem adījumiem es neiesaku riskēt un to mēģināt. Bet mazos - cepures, cimdus, zeķes - var mēģināt žāvēt žāvētājā uz saudzīgā cikla. Mazgāt veļasmašīnā neiesaku, var viegli savelt, tomēr tas atkarīgs no veļasmašīnas un tās režīmiem. Pirms mazgāt veļasmašīnā, iesaku tomēr mēģināt uz mazākām formām - cepures, cimdi. Lai pēc tad nav jābēdājas par savelto ilgi adīto džemperi vai jaku. 

Pēc mazgāšanas un izžāvēšanas adījumam ir samtaina virsma, dzijas pavediens palielinās diametrā vairāk kā 2 reizes un adījums, lai gan adot šķitis šķidrs, vaļīgs, pēc mazgāšanas piepildās un caurumiņi pazūd. Tieši tādēļ šo dziju iesaku adīt ar adatām, kas šķietami ir par lielu šīs dzijas biezumam. Adatu ieteicamo izmēru parasti rakstu dzijas sludinājumos. Donegal soft dziju neiesaku adīt dubultā. būs ļoti blīvs un smagnējs adījums. Mohair un Galanta tvīdus var un vajag adīt dubultā, tikai ņemot vērā, ka adījums piebriedīs pēc mazgāšanas. 

Šīs dzijas adījumu saveļas minimāli vai nemaz, kalpo ļoti ilgi pat intensīvi valkājot. Iesaku sezonā mazgāt tikai 1-2 reizes, šīs vilnas adījumi nekļūst netīri, neuzsūc smakas un pašattīrās. Ļoti vērtīgi ziemas dienās, kad ir ārā mīnusi un ir skaists sauss sniegs, izpeldināt vilnas adījumus, izpurināt un tad izžāvēt sausā telpā. Tas attīrīs un atsvaidzināt tos.

Uzglabājiet adījumus salocītus skapī vai pītos grozos. Regulāri izvēdiniet, izpuriniet.